Imprezy organizowane przez pracowników Centrum Matematyki w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki w 2024 r.:
 • ŚWIAT TANGRAMÓW - 23 maja, godz. 9:30, sala 105 CNB

  Układanie tangramów (jednej z najstarszych gier ludzkości) rozwija wyobraźnię przestrzenną, uczy logicznego myślenia oraz wyzwala kreatywność. Uczestnicy warsztatu będą mieli okazję sprawdzić umiejętności radzenia sobie z geometrią na płaszczyźnie poprzez układanie tangramów.
   
 • TECHNIKI TWORZENIA LAPBOOKÓW - warsztaty techniczne wspomagające utrwalanie wiedzy matematycznej - 23 maja, godz. 10:15 i godz. 12:00, sala 106 CNB

  W czasie warsztatów uczniowie stworzą swoje własne lapbooki utrwalając przy okazji wiedzę matematyczną. Warsztaty dedykowane są dla uczniów klasy 6.
   

 • KOSTKA RUBIKA – historia i współczesność fascynującego wynalazku - 23 maja, godz. 11:00, sala105 CNB

  W tym roku mija 50 lat od skonstruowania magicznej kostki znanej na całym świecie pod nazwą kostka Rubika. Na krótkim wykładzie zaprezentujemy historię i współczesność tego genialnego wynalazku. Pokażemy, że układanie kostki to nie tylko zabawa, ale również nauka i sport.
   

 • JAPOŃSKIE LICZYDŁO - warsztaty z sorobanem - 23 maja, godz. 12:30, sala 105 CNB

  Soroban jest japońską wersją liczydła. Okazuje się, że w czasie liczenia na sorobanie intensywnie współpracuje prawa i lewa półkula mózgowa, co ma niebagatelny wpływ na rozwój intelektualny. Uczniowie będą mieli okazję poznać historię powstania sorobanu i korzyści z jego stosowania. Poznają reprezentację liczb oraz nauczą się podstawowych działań na sorobanie.
   

 • KONSTRUKCJE GEOMETRYCZNE - 24 maja, godz. godz. 9:00 i godz. 12:00, sala 207 CNB

  Zajecia mają na celu rozwijanie wyobraźni przestrzennej oraz zapoznanie z algorytmami konstruowania np. wielokątów foremnych, prostych prostopadłych itp.
   

 • OBLICZA TWIERDZENIA PITAGORASA - 24 maja, godz. godz. 10:00, sala EM-02

  Znane wszystkim twierdzenie Pitagorasa tym razem udowodnimy na warsztatach komputerowych korzystając z programu GeoGebra. Przy okazji odkryjemy niezwykłe wersje tego twierdzenia o jakich nie mówi się w szkole. Warsztaty dedykowane dla uczniów klas VIII szkół podstawowych lub klas I szkół średnich.
   

 • W ZACZAROWANYM ŚWIECIE FRAKTALI - 24 maja, godz. godz. 12:00 i godz. 13:00, sala 106 CNB

  Czy fraktala można schrupać? Czy chodzenie po dywanie Sierpińskiego jest trudne? Uczestnicy warsztatów dowiedzą się, czym są fraktale i jak powstają, następnie będą mieli okazję uczestniczyć w ich tworzeniu.
   

 • OGRÓDEK MATEMATYCZNY - 25 maja, godz. 11:00, przed budynkiem CNB

  Impreza popularyzatorska organizowana w formie pikniku naukowego dla najmłodszych. Obejmuje różnorodne gry i zabawy matematyczne, przygotowane na kilkunastu stanowiskach. Uczestnicy będą mogli bawić się między innymi magnetycznymi rybkami, kolorowym sudoku, figlarnymi zapałkami czy arytmetycznym pociągiem.