Miej chęć, by działać! Zgłoś projekt w Budżecie Obywatelskim PG Projektuj, decyduj, zmieniaj. | Centrum Matematyki PG

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2022-10-28

Miej chęć, by działać! Zgłoś projekt w Budżecie Obywatelskim PG Projektuj, decyduj, zmieniaj.

Budżet Obywatelski PG 2022
Nasadzenia drzew owocowych, dystrybutory wody, łąki kwiatowe czy instalacje fotowoltaiczne. To niektóre z projektów, które w poprzednich latach studenci i pracownicy PG wybrali do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego. Jakie pomysły pojawią się w tym roku? O tym przekonamy się już wkrótce. Od dziś do 7 listopada można przesyłać swoje propozycje. Nie czekaj – działaj!

„Mój pomysł, mój głos – korzyść dla wszystkich” – to hasło, które przyświeca inicjatywie Budżetu Obywatelskiego Politechniki Gdańskiej. Czas na dzielenie się swoimi pomysłami na zmiany na kampusie PG jest właśnie teraz. Od poniedziałku, 24 października, przyjmowane są propozycje projektów w tegorocznej edycji BOPG. Pomyśl, co warto zrobić na kampusie, przelej ideę na papier i zgłoś swój projekt. Nie ma na co czekać – zgłoszenia przyjmowane są jedynie do 7 listopada!

Szukając inspiracji, warto zajrzeć na stronę Budżetu Obywatelskiego PG. Znajdują się tam nie tylko regulamin tegorocznej edycji, jej harmonogram czy wzór formularza do wypełnienia, ale także opisy projektów, które zwyciężały w ubiegłych latach.

W ubiegłym tygodniu na terenie kampusu zrealizowany został projekt nasadzenia drzewek owocowych. Zgodnie ze sztuką ogrodnictwa sadzi się je właśnie jesienią. Drzewa pojawiły się na tyłach budynku B Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki. Znajdziemy tam magnolię, dwa rodzaje jabłoni, wiśnię i grusze. Nasadzenia zostały wykonane przez Sekcję Ogrodniczą Centrum Logistycznego we współpracy z Kołem Ogrodniczo Studenckim „KOS”.

Innym projektem BOPG, który można podać jako przykład realizacji zwycięskich pomysłów, są łąki kwietne. Jedna – dzika i przyjazna owadom zapylającym – znajduje się na tyłach Wydziału Chemicznego. Druga – na skwerze przed budynkiem WETI B.  Budżet Obywatelski PG zmienia również wnętrza uczelnianych budynków. Dzięki aktywności społeczności akademickiej Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki oraz Centrum Sportu Akademickiego zyskały dystrybutory wody pitnej.

Ze wszystkimi zwycięskimi projektami można w wygodny sposób zapoznać się za pomocą mapy realizacji projektów. Pomysły z ubiegłych lat mogą stać się inspiracją dla kolejnych projektów. Z kolei opisy poszczególnych z nich z pewnością ułatwią późniejsze wypełnienie formularza zgłoszeniowego.

Podobnie jak w ubiegłych latach do rozdysponowania w Budżecie Obywatelskim PG przeznaczono 500 tysięcy złotych, w podziale na projekty pracownicze (350 tys. zł) i studenckie (150 tys. zł). Środki te można przeznaczyć na rozmaite realizacje. Nowością w tym roku jest zwrócenie się uczelni w kierunku projektów zielonych, przyjaznych środowisku. Co najmniej jeden z wybranych pomysłów musi wpisywać się w realizację celów zdefiniowanych w Planie Klimatycznym PG. Zgodnie z jego zapisami uczelnia podejmować będzie m.in. działania związane ze zmniejszeniem emisji CO2, ograniczeniem wytwarzania odpadów,  wykorzystaniem zasobów naturalnych i energii czy też rozwojem terenów zielonych i bioróżnorodności na ternie kampusu.

Pomysły zgłaszać można przez dwa tygodnie – od poniedziałku, 24 października, od godziny 9:00 do 7 listopada do godziny 12:00. Formularz dostępny jest na stronie www.pg.edu.pl/budzet_obywatelski. Następnie złożone projekty przejdą proces weryfikacji. Te, które go przejdą pomyślnie, wezmą udział w głosowaniu pracowników i studentów. Społeczność akademicka wybierze projekty, które trafią do realizacji. Głosowanie zaplanowano w dniach 28 listopada – 5 grudnia. Ostateczną listę projektów przekazanych do realizacji poznamy 5 stycznia 2023 roku.

Zgłoś projekt i zmieniaj kampus

Proces składania projektu nie jest skomplikowany, choć wymaga pewnego nakładu pracy. Zdecydowanie warto spróbować. Z okazji 7. edycji przygotowaliśmy krótki instruktaż, który w siedmiu – a jakże – prostych krokach podpowie jak poradzić sobie z przekuciem swojego pomysłu na gotowy projekt.

Harmonogram Budżetu Obywatelskiego PG

    24 X – godz. 9:00 – rozpoczęcie przyjmowania propozycji projektów

    7 XI – godz. 12:00 – zakończenie przyjmowania propozycji projektów

    21 XI – po godz. 12:00 – ogłoszenie wstępnej listy projektów przeznaczonych do głosowania

    28 XI – godz. 0:00 – rozpoczęcie głosowania

    5 XII – godz. 23:59 – zakończenie głosowania

    12 XII – po godz. 12:00 – ogłoszenie listy rankingowej projektów

    19 XII – do godz. 12:00 – termin składania pisemnych odwołań

    5 I 2023 – po godz. 12:00 – ogłoszenie ostatecznej listy projektów do realizacji

28 wyświetleń