Uczniów, nauczycieli a także studentów zapraszamy do udziału w cyklu Pomorskich Wykładów z Matematyki Online organizowanym przez Koło Pomorskie Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki i Centrum Matematyki Politechniki Gdańskiej.
Trzeci z kolei temat pt. "Elementy uczenia maszynowego", w sobotę 18 grudnia 2021 r. o godzinie 10, zaprezentuje dr Marcin Wata z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Na wykładzie omówione zostaną matematyczne podstawy wybranych zagadnień uczenia maszynowego. Zaprezentowana zostanie uproszczona wersja algorytmu regresji wielorakiej stosowana do wyceny nieruchomości oraz wspomniane zostaną zastosowania sieci neuronowych w problemach klasyfikacyjnych.
Osoby zainteresowane uczestnictwem zapraszamy do wypełnienia formularza zgłoszeniowego:
Formularz zgłoszeniowy na wykład pt. "Elementy uczenia maszynowego" 18.12.2021 r.
Pierwszy wykład pt. " Kuferek Matematyczny" został poprowadzony 23 października 2021 roku o godz. 10 przez mgr. Adama Makowskiego - Prezesa Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki i wieloletniego nauczyciela Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu.
"Kuferek matematyczny"
Podczas pierwszego spotkania w cyklu Pomorskich Wykładów Matematycznych pokażę wiele mało znanych w świecie szkolnym ciekawostek ze świata matematyki i logiki. Dowiesz się co ciekawego skrywa ułamek 1/7 oraz liczba 153, odkryjemy jak duża jest liczba 250 i ile waży milion. Poznasz kilka paradoksów, sofizmatów i problemów logicznych.
Drugi wykład online pt. "Reguła Pappusa Guldina" z cyklu Pomorskich Wykładów z Matematyki w dniu 19.11.2021 (piątek) o godz. 18 przedstawił dr Bronisław Pabich, znany popularyzator matematyki, pasjonat geometrii, nauczyciel akademicki, nauczyciel matematyki oraz popularny autor wielu książek.
"Reguła Pappusa Guldina"
Pojęcie środka ciężkości figury płaskiej jest bardzo wygodnym narzędziem pozwalającym w prosty sposób wyznaczyć objętość i pole całkowite bryły, która powstaje w wyniku obrotu tej płaskiej figury wokół dowolnej prostej zawartej w płaszczyźnie tej figury płaskiej nie przecinającej jej brzegu.
Sposób ten odkrył w IV wieku n.e. grecki matematyk Pappus z Aleksandrii, a blisko 1200 lat później, bo w 1641 r. rozpowszechnił tę zasadę szwajcarski matematyk Paul Habakkuk Guldin w swojej książce „Centrobaryca”.
Reguła Pappusa Guldina dział również w drugą stronę. Pozwala fizykowi odnaleźć środek skomplikowanej figury płaskiej, jeśli tylko znamy objętość bryły obrotowej powstałej z obrotu tej płaskiej figury wokół pewnej prostej.