Pomorskie Wykłady z Matematyki | Centrum Matematyki PG

Treść strony

Wydarzenia

Uczniów, nauczycieli a także studentów zapraszamy do udziału w cyklu Pomorskich Wykładów z Matematyki Online  organizowanym przez Koło Pomorskie Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki i Centrum Matematyki Politechniki Gdańskiej.

Drugi wykład online pt. "Reguła Pappusa Guldina" z cyklu Pomorskich Wykładów z Matematyki w  dniu 19.11.2021 (piątek) o godz. 18 przedstawi dr Bronisław Pabich, znany popularyzator matematyki, pasjonat geometrii, nauczyciel akademicki, nauczyciel matematyki oraz popularny autor wielu książek.

"Reguła Pappusa Guldina"

Pojęcie środka ciężkości figury płaskiej jest bardzo wygodnym narzędziem pozwalającym w prosty sposób wyznaczyć objętość i pole całkowite bryły, która powstaje w wyniku obrotu tej płaskiej figury wokół dowolnej prostej zawartej w płaszczyźnie tej figury płaskiej nie przecinającej jej brzegu.

Sposób ten odkrył w IV wieku n.e. grecki matematyk Pappus z Aleksandrii, a blisko 1200 lat później, bo w 1641 r.  rozpowszechnił tę zasadę szwajcarski matematyk Paul Habakkuk Guldin w swojej książce „Centrobaryca”.

Reguła Pappusa Guldina dział również w drugą stronę. Pozwala fizykowi odnaleźć środek skomplikowanej figury płaskiej, jeśli tylko znamy objętość bryły obrotowej powstałej z obrotu tej płaskiej figury wokół pewnej prostej.

Osoby zainteresowane uczestnictwem zapraszamy do wypełnienia formularza zgłoszeniowego:

Formularz zgłoszeniowy na wykład pt. "Reguła Pappusa Guldina" 19.11.2021 r.